Міністерство освіти і науки України презентувало нове Положення про олімпіадний та турнірний рух. Основна мета змін — зробити інтелектуальні змагання доступнішими, справедливішими, розширити можливості для виявлення талантів, підвищити якість підготовки учнів та створити сильну спільноту навколо олімпіадного і турнірного руху.
«Ми не лише підтримуємо талановитих школярів, а й створюємо умови, за яких кожен може проявити свої здібності. Олімпіади — це не лише змагання, а й шлях до розвитку критичного мислення, наукової допитливості та майбутнього професійного успіху наших дітей, а отже, й розвитку країни», — зазначив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Нове Положення про олімпіадний та турнірний рух чіткіше визначає ролі всіх учасників, удосконалює всі процедури, поліпшує координацію та розширює можливості для учасників.
«Нове положення ми створювали разом із тими, хто знає олімпіадний рух зсередини — досвідченими членами журі, методистами та організаторами. Для нас було важливо не просто вирішити проблемні питання, а змінити застарілі підходи та створити якомога більше стимулів для розкриття потенціалу учнів і учениць. Ми прагнемо обʼєднати учасників у міцну спільноту навколо олімпіадного та турнірного руху та забезпечити їй належну всебічну підтримку», — додав Євген Кудрявець, перший заступник міністра освіти і науки України.
1. Всеукраїнські олімпіади відбуватимуться в 3 етапи:
І етап — місцевий з відкритою реєстрацією для всіх охочих
ІІ етап — обласний + учасники з-за кордону + учні наукових ліцеїв
ІІІ етап — державний + переможці закордонного округу + учні УФМЛ (в олімпіадах з математики, астрономії, фізики)
2. Більше можливостей для залучення нових талантів:
3. Рівні умови участі та справедливість:
4. Більше шансів пройти на ІІІ етап олімпіади завдяки оновленій системі рейтингів
Тепер склад учасників ІІІ етапу формуватиметься з двох частин:
Регіональний склад команди (РСК) — визначається за індивідуальним регіональним рейтингом, який враховує результати виступів усіх учасників команди за останні два роки. За кожен отриманий диплом нараховуються рейтингові бали:
Додатковий склад команди (ДСК) — формується за Всеукраїнським рейтингом серед учасників ІІ етапу. Цей рейтинг складають окремо для кожного класу, впорядковуючи учасників за кількістю балів — від найбільшого до найменшого.
Кількість учасників додаткового складу команди у межах кожного класу визначається як різниця між граничною кількістю в 48 учасників на відповідний клас та кількістю учнів цього класу, що вже визначені в РСК. Тож у ДСК можуть потрапити ті учні, які набрали найбільше балів у своєму класі по Україні, але не були зараховані до регіонального складу.
Ця система дає змогу більшій кількості учнів узяти участь у фінальних змаганнях, навіть якщо вони не стали переможцями обласного етапу, але показали високі результати у всеукраїнському рейтингу. Таким чином підвищено доступність олімпіад для понад 30-40% учнів та учениць.
5. Нова STEM-олімпіада
На заміну інтернет-олімпіадам тепер буде STEM-олімпіада: інтелектуальне змагання з дисциплін природничої, математичної, технологічної та інформатичної освітніх галузей серед учнів 9–11 класів шкіл та профтехів, що відбуватиметься у 2 етапи: очний і заочний. Ця олімпіада стимулюватиме розвиток учнівських компетенцій, що є ключовими для майбутніх фахівців у науці та технологіях.
6. Якісна підготовка до міжнародних змагань
7. Поліпшення організації олімпіадного і турнірного руху, якісний супровід на кожному етапі, ефективна координація:
Оновлене положення набирає чинності з 1 червня 2025 року. Документ наразі пройшов етап юстування та невдовзі буде опублікований на офіційних урядових веб-сайтах. Запис презентації з розʼясненням змін доступний тут.
(Підготовлено за інформацією МОН України)